O elektronickém podpisu se lze dočíst stále častěji. K čemu jej však lze doopravdy použít?
Pro výše uvedené účely je nutné vlastnit elektronický podpis, který je dle české legislativy označován jako zaručený elektronický podpis. Jedná se o takový elektronický podpis, který zajišťuje pomocí kryptografických metod a dohledu nezávislé třetí strany (certifikační autority) integritu a autenticitu dat. Integrita zaručuje správnost dat (tj. že data nebyla od podepsání změněna) a autencita zaručuje, že podpis opravdu pochází od uvedené osoby.
Zároveň však musí jít o takový elektronický podpis, který je opatřen kvalifikovaným certifikátem, který byl vydán akreditovanou certifikační autoritou – např. certifikační autorita PostSignum společnosti Česká pošta, s. p.
- Elektronická komunikace se státní správou – krajskými, městskými i obecními úřady
- Podání přiznání k DPH
- Žádosti o sociální dávky
- Podání žádostí o dotace EU
- Přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění
- Podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ
- Elektronická komunikace se zdravotními pojišťovnami
- Elektronický podpis e-mailů
- Elektronické podepisování faktur a jiných PDF dokumentů
- Podání Evidenčních listů důchodového pojištění ČSSZ
- Elektronická komunikace s Komisí pro cenné papíry
- Podání přiznání daně z nemovitosti
- Podání přiznání silniční daně
Podle zákona nemá v českém právním řádu elektronický podpis stejnou váhu jako vlastnoruční podpis při všech právních úkonech. Elektronicky nelze podepisovat takové dokumenty, kde je právním předpisem nebo jiným ujednáním dáno, že daný úkon nebude platný, pokud není dodržena jeho papírová forma. Tedy pokud občanský zákoník stanoví, že závěť, aby byla platná, musí být napsaná a podepsaná vlastní rukou, tak nelze toto vyřešit podpisem elektronickým. Proto je obecně doporučeno nejdříve zjistit, jestli se dá daný právní úkon provést elektronickým podpisem, před jeho použitím.